MATEJ MATEJKA (SK/PL)                                                Dyrektor artystyczny Studio Matejka

Matej Matejka – badacz teatralny, aktor, pedagog, reżyser, lider i założyciel Studia Matejka. Studiował aktorstwo w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie (Słowacja), a następnie na Uniwersytecie JAMU w Brnie (Czechy). W latach 2001–2006 był aktorem praskiego studia teatralnego Farma v jeskyni, współtworząc spektakle, m.in. wielokrotnie nagradzany Sclavi/Pieśń Emigranta. Od 2005 roku współpracownik  Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu, a także aktor Teatru ZAR, współtwórca i performer w spektaklach: Anhelli. Wołanie oraz Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie. 

 

                            

Od 2010 roku twórca i lider Studia Matejka, aktorskiego laboratorium fizycznej ekspresji, działającego przy Instytucie Grotowskiego.

 

   
Jest zaangażowany w pracę nad fizyczną ekspresją aktora i tancerza. Czerpie inspirację zarówno z rosyjskich studiów wczesnego XX wieku, jak i dziedzictwa Jerzego Grotowskiego oraz Tanztheater, a jego techniki treningowe i pedagogika sytuują się na pograniczu tańca i teatru, pomiędzy psychofizyczną ekspresją i strukturalną stylizacją. Rozwinął cykle warsztatów Studia Matejka: Budzenie słuchającego ciała, Przeciwieństwa, Zmienna droga do działania, Taniec podobieństw itp. Prowadził warsztaty w teatrach i na uniwersytetach na całym świecie, m.in. w USA, Wenezueli, Indiach, Grecji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Francji, Hiszpanii, a także w Korei Południowej i Libanie.
 

 
  
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now